Giftab V.15.12        

První verzi programu jsem udělal ještě někdy v roce 1996. Tehdá kromě Windows byl ještě aktivní MS DOS a soubory měli krátka jména tj. 8 znaků jméno a 3 znaky přípona. Také soubory na Internetu měli tenkrát krátke jména, například index.htm .

V začatcích Internetu byli rozšířené obrázky typu .gif . Jejich velikost jako souboru byla malá a tedy vhodná pro tehdejší rychlost internetu. Takovými pak autoři vylepšovali své Web stránky. Taky já patřil mezi "zběratele" malých .gif obrázků a tak se mi adresáře plnili cizími obrázkami ve formátě .gif.

Aby jste si mohli obrázky prohlížet a vybrat si pro Vaši potřebu nejaký obrázek, nestačí obvykle jméno souboru, ale potřebujete taky obrázek vidět. Navíc tehdejší pohyblivé obrázky .gif byli k vidění v pohybu jen s pomocí Web prohlížeče. Program Giftab byl vytvořen jako pokračovatel mého předešlého programu AUTOGIF.

Skuste zadat do Google slova giftab stofko a vrátite se do historie.

Ovšem vývoj šel kupředu. Ja jsem byl nadále užívatelem mého programu. Nastaly změny, které si další vývoj programu Giftab vynutili. Pokuď byly ve Windows ješte krátke jména souborů, tak to ješte šlo. Když jsem i já starý harcovník přešel na WIN7 a v souladu s SSD diskem vypnul paralelní generování krátkych jmen souborů, paráda skončila.

Mezitím jsem na programu Giftab založil celou galérii fotiek ve formátě .jpg Podporu formátu .gif a .bmp jsem ješte předtím zrušil. Rozhodnul jsem se nyní naprogramovat Giftab znova jako čistý konzolový program ve Windows. Určitá kompatibilita s léty 1996-1998 ještě zůstala, ale už se nebudu vracet do minulosti.

Jméno programu bylo odvozeno od jeho funkce. Program vytvořil HTML tabulku (tab) s obrázkami (Gif) ve zmenšenem formátu a po kliknutí na "zmenšeninu" ukázal plnou velikost obrázku.

Program nemá žádnou grafickou nadstavbu, nějaké menu nebo ikony. Do jednoho adresáře vložte Vaše fotografie ve formátu .jpg a program Giftab.exe . Když pak kliknete na Giftab.exe tento prohledá aktuálni adresář a vytvoří tam soubor index.html s referencemi na všechny .jpg soubory z adresáře. Tím úloha programu končí a mohli by jste ho tedy z adresáře vymazat. Vzhledem na jeho velikost pod 10 kB to ale neni nutné.

Aby jste mohli někomu poslat nebo na Internet vystavit Vaše fotky potřebujete jen soubor index.html a příslušné fotky. Někteří užívatelé se v minulosti domnívali, že taky soubor Giftab.exe je nutno poslat či uložiť na Web server. Hmm, nikdo Vám nedovolí spustit .exe program na Web serveru.

Pokročilý uživatel, který umí pracovat s jednoduchým editorem Poznámkový blok či Notepad dle jazykové verze WINDOWS může nastavit individuální parametry v externím souboru, který musí být tam kde je taky Giftab.exe .

Nová verze programu je přispůsobená na promítaní fotografii projektorem nebo na velkem televisoru. Bližší detaily v manuálu.

Účelem téhle stránky neni nahradit manuál k programu. Rozsáhlý manuál najdete v balíku .ZIP spolu s programem. To co tam neni jsou ukážky toho co je možné s programem vytvořit. Zde si můžete prohlédnout stránky vytvořené pomocí programu Giftab.exe

Závěr

Program je FREEWARE. Autor si pouze vyhrazuje právo rozhodnout o tom kde bude program uložen ke stažení. Pokud hodláte program ke stažení uložit na jiný server, prosím informujte autora.

Mailto:Ing. Branislav Štofko

Download

              

Niektoré portály nestíhajú moje tempo :-) Prosím overte si či máte najnovšiu verziu programu. Distribučný súbor má meno Giftab_15_12_CS.zip

Starší verze ale s manuálem v Angličtině

              

Obsah .ZIP souboru