Galeria V.18.05      

První verzi mého programu Giftab jsem udělal ještě někdy v roce 1996. Později jsem do programu integroval vlastnosti programu Galeria. Tuto myšlenku jsem však později opustil, protože výsledky nebyly dost přesvědčivé.

Program Giftab najdete zde Giftab Protože program Galeria je doplňkem programu Giftab , je třeba nejprve se seznámit s programem Giftab. Pro nedočkavé jen jednou větou. Program Giftab projde svůj aktuální adresář, vyhledá tam soubory s příponou .jpg (obvykle fotografie) a vytvoří soubor index.html s referencemi na tyto soubory (obrázky). Podobně, ne li lépe pracuje můj program Diarama. Program najdete zde : Diarama

Giftab urychluje vytváření .html stránky vhodné pro publikaci Vašich fotografii ať už na Internetu, na CD které vypálíte nebo jen na lokálním disku. Jenže s jídlem roste chuť. Když takových adresářů s fotografiemi máte více, potřebujete nějaké menu, kde byste snadno mohli vybrat co chcete právě přátelům ukázat, aniž byste museli do Vašeho internetového prohlížeče stále zadávat např. http://mrkvicka.firma.sk/Dudince

Teď, když jsem vzkřísil slávu programu Giftab který pracuje pod Windows, i mně možnost automaticky vytvářet menu chyběla. Předkládám Vám tedy program Galeria který dále automatizuje vytváření galerie Vašich fotografii.

Nová verze od 16.12 obsahuje významnou změnu. Je možné volitelne nastavit podporu PHP nebo ASP stránek. Podpora HTML zůstala zachovaná, ale doporučuji přejít na novou verzi.

Nejprve musíte vytvořit hierarchii adresářů. Ukážu to na jednoduchém příkladu. Tento příklad je funkční na Internetu zde

Dovolenka

Nyní se podíváme na "neviditelnou stranu" příkladu. V příkladu jde o fotografie z dovolené v rámci které jste navštívili tři města: Nitru, Poprad a Trnavu. Každe město má svůj adresář (složku), já tam mám vždy pro jednoduchost vždy pouze dvě fotografie.

Adresář musí obsahovat soubor index.html. Tento soubor vytvoří automaticky program Giftab nebo Diarama. Pak můžete fotografie přidávat, ubírat nebo měnit. Kliknutím na giftab.exe nebo diarama.exe se aktualizuje soubor index.html.

To co je zajimavé, je soubor giftab0.htm který tvoří jakousi šablonu pro výsledného index.html. Tento soubor je ve všech třech městech technologicky stejný. Program se dá používat také bez šablony, detaily v dokumentaci.

Možná Vás teď napadne otázka, proč je vhodné mít stejnou organizaci. Důvod je ten že nyní můžete snadno přidat i další město např. Brezno. Vytvoříte další adresář. Tam překopírujete fotografie, soubor giftab.exe a giftab0.htm. Poslední z nich měníte v místě značky title a h1. Po kliknutí na program giftab.exe se vytvoří html stránka se stejnou fazóny jako v jiných městech.

To je hlavní, tedy nadřazený adresář. Zde jsou jednotlivé podadresářů měst tj. Nitra, Trnava a Poprad kde už máme připravené fotografie a soubor index.html vygenerovaný programem Giftab. Styles.css je soubor stylů (nepovinný) kde je definovaný design stránek. Používá se zde i v každém městě. galeria0.html je šablona podobně jako u programu Giftab soubor giftab0.htm .

Účelem této stránky není nahradit manuál k programu. Rozsáhlý manuál najdete v balíku .ZIP spolu s programem. To co tam není jsou ukázky toho co je možné s programem vytvořit. Zde si můžete prohlédnout stránky vytvořené pomocí programu Galeria.exe

Program je FREEWARE. Autor si pouze vyhrazuje právo rozhodnout o tom kde bude program uložen ke stažení. Pokud hodláte program ke stažení uložit na jiný server, prosím informujte autora.

Mailto:Ing. Branislav Štofko

Download

              

Niektoré portály nestíhajú moje tempo :-) Prosím overte si či máte najnovšiu verziu programu. Distribučný súbor má meno Galeria_18_05_CS.zip nebo Galeria_18_05_CZ.zip

Obsah .ZIP souboru Galeria_18_05_CS